Pomoc prawna imigracyjna
Usługi prawnicze dla cudzoziemców: obywateli innych państw członkowskich Unii Europejskiej,
Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), a także obywateli pozostałych państw.
Zajmujemy się w szczególności sprawami związanymi z uzyskiwaniem:
Zezwoleń na pobyt czasowy
Cudzoziemiec, zamierzający przebywać w Polsce dłużej niż 3 miesiące, może ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy. Zezwolenia na pobyt czasowy udziela się na okres niezbędny do realizacji celu pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie dłuższy jednak niż 3 lata, z możliwością ubiegania się o kolejne zezwolenia.
- Główne podstawy wydawania zezwoleń na pobyt czasowy to:
- wykonywanie pracy;
- prowadzenie działalności gospodarczej;
- łączenie rodzin;
- pobyt z obywatelem polskim;
- studia i nauka;
- staż;
- wolontariat;
- badania naukowe;
- inne (np.związki nieformalne).
Zezwoleń na pobyt stały
Udzielane jest na czas nieoznaczony. Oznacza to, że ww. zezwolenie wydawane jest bezterminowo, a jedynym obowiązkiem cudzoziemca będzie wymiana karty pobytu, która jest ważna przez 10 lat.
Zezwolenie na pobyt stały uprawnia Cudzoziemca do wykonywania pracy na terytorium Polski bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę (tj. ma swobodny dostęp do rynku pracy).
Zezwoleń na pobyt rezydenta długoterminowego UE
Udzielane jest na czas nieoznaczony. Oznacza to, że ww. zezwolenie wydawane jest bezterminowo, a jedynym obowiązkiem cudzoziemca będzie wymiana karty pobytu. W tym przypadku karta pobytu jest ważna przez 5 lat. Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE uprawnia cudzoziemca do wykonywania pracy na terytorium Polski bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę (tj. ma swobodny dostęp do rynku pracy).
Pozwoleniami na pracę
Przedsiębiorca chcący zatrudnić cudzoziemca spoza UE, EOG lub Szwajcarii powinien uzyskać dla osoby, którą chce zatrudnić, pozwolenie na pracę. Od powyższej reguły przepisy prawa przewidują liczne wyjątki kiedy pozwolenie na pracę dla cudzoziemców nie jest wymagane.
Warto podkreślić, że pozwolenie na pracę uprawnia tylko do podjęcia zatrudnienia, tym samym nie jest dokumentem pobytowym, który uprawnia cudzoziemca do pobytu na terenie Polski.
Rejestracją pobytu obywateli UE oraz EOG i ich rodzin
Obywatele państwa członkowskiego UE, obywatele państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Norwegii, Liechtensteinu, Islandii) oraz obywatele Konfederacji Szwajcarskiej zobowiązani są do zarejestrowania swojego pobytu w Polsce, jeżeli ich pobyt trwa przez okres dłuższy niż 3 miesiące.
Prawo pobytu przysługujące ww. osobom rozciąga się także na członków ich rodzin, którzy w sposób wyczerpujący zostali wskazani przez przepisy prawa.
Transkrypcją (rejestracją) zagranicznych aktów stanu cywilnego
Transkrypcja, czyli wierne i literalne przeniesieniu treści zagranicznego dokumentu stanu cywilnego do polskiego rejestru.
Postępowanie przed Urzędem do Spraw Cudzoziemców (Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców) prowadzone jest w języku polskim. Oznacza to, że każde pismo, doręczone Państwu przez Urząd będzie sporządzone w języku polskim. Warto skorzystać z obsługi prawnika do spraw imigracyjnych, który nie tylko pomoże w kwestiach prawnych, ale także w uniknięciu bariery językowej podczas prowadzonego postępowania.
W razie konieczności zapewniamy pełną obsługę w języku angielskim i hiszpańskim;